Collier County Legislative Delegation

December 4, 2020

 North Collier Regional Park
15000 Livingston Road
Naples, FL 34109

 Chair – Representative Bob Rommel (District 106)
 Time: 9:00 am until Completion of Agenda
Proposed Recess from 12:00pm – 12:15pm
SUBJECT TO CHANGE
Invocation
Pledge

 Speakers will be limited to 3 minutes

  1. Board of County Commissioners (1), (2) - Burt Sanders
  2. Collier County Public Schools - Dr. Kamela Patton
  3. Collier County Public Schools - Erik Carter
  4. Clerk of Courts & Comptroller - Clerk Crystal K. Kinzel
  5. Greater Naples Fire Rescue District (1)(2), (3) - Chief Kingman Schuldt
  6. Collier County EMS/Greater Naples Fire Rescue District - Chief Kingman Schuldt & Chief Tabatha Butcher
  7. City of Naples - Charles Chapman
  8. City Hall - Naples - Mayor Theresa Heitmann
  9. City of Everglades - Mayor Howie Grimm
  10. City of Marco Island - Jared Grifoni, Mike McNees, Casey Lucius
  11. Immokalee Water and Sewer District - Sarah Catala
  12. Collier Citizens Council - Michael D. Lyster
  13. Friends of Fakahatchee - Tom Maish
  14. Criminal Conflict and Civil Regional Counsel, 2nd District - Ita M. Neymotin
  15. Hope Healthcare - Samira Beckwith
  16. Collier Health Services d/b/a Healthcare Network of SW Florida - Emily Ptaszek
  17. Lee Healthcare Center - Michael Nachef
  18. Children’s Network of SWFL - Nadereh Salim
  19. NCH Healthcare System, Inc. - Paul Hiltz
  20. David Lawrence Mental Health Center, Inc. (1), (2), (3) - Scott Burgess
  21. Central Florida Behavioral Health Network, Inc. - Alan Davidson and Linda McKinnon
  22. Healthy Start Coalition of SWFL (1), Healthy Start (2), Healthy Start (3) - Susan Beauois
  23. Lighthouse of Collier - Scott Flagel
  24. The Learning Center at East Naples United Methodist Church - Debra Golinski and Guest
  25. Naples Senior Center at JFCS  - Dr. Jaclynn Faffer
  26. Florida Falun DAFA Assoc. - Olga Fourier
  27. League of Women Voters of Collier County - Janet Hoffman
  28. League of Women Voters of Florida - Charlotte Nycklemoe
  29. Habitat for Humanity of Collier County  - Jury Paulson
  30. 1000 Friends of Florida - Haley Busch
  31. Naples Area Board of Realtors - Danielle Hudson
  32. Taxpayers Action Group - Ron Pure
  33. Naples Pathways Coalition - Michelle Avola
  34. PACE Center for Girls Collier - Marianne Kerns
  35. United Arts Council of Collier County - Laura Burns
  36. Moms Demand Action - Kimberly Craig and Katherine Cunningham
  37. Captains for Clean Water - Daniel Andrews
  38. The University of Florida, IFAs Southwest Florida Research and Education Center - Dr. Kelly T. Morgan
  39. Florida Citizens Alliance - Jim Kelly
  40. Coalition for Quality Public Education - Richard Woodruff
  41. Florida Southwestern State College - Jeffrey S. Allbritten
  42. Florida Gulf Coast University - President Mike Martin
  43. Florida Gulf Coast University - Jacob Goldman, SB President
  44. Hodges University - John Meyer
  45. Redlands Christian Migrant Association - Juana Brown

 

PUBLIC COMMENTS – all speakers will be limited to two (2) minutes unless extended by the Chair.